وکیل الزام به تمکین در مشهد

وکیل الزام به تمکین در مشهد

یکی از تکالیف زوجه در مقابل زوج تمکین می باشد از لحاظ حقوقی تمکین به معنای ادای وظایف زوجیت در مقابل شوهر می باشد وکیل الزام به تمکین در مشهد براساس تخصص و تجربه ای که در وکالت دعاوی تمکین به دست آورده است و همچنین آشنایی وی به رویه شعب دادگاه شهید مطهری(دادگاه خانوده یا دادگاه شفا) مشهد می تواند در رسیدن به نتیجه مطلوب اصحاب دعوا کمک کننده باشد.

اقسام تمکین

حقوقدانان و فقها تمکین را در دو قسم تمکین و تمکین خاص تقسیم نموده اند

الف: تمکین عام

با توجه به اینکه ریاست در خانواده با مرد می باشد این امر آثاری را در پی دارد که می توان گفت تبعیت زن از آن تمکین عام باشد بنابراین سکونت و اقامت زن در منزل زوج و همچنین عدم خروج از منزل بدون اجازه همسر از جمله مصادیق تمکین می باشد بنابراین ترک منزل مشترک به صورت فیزیکی و عدم وفاداری به شوهر و خیانت، از مصادق بارز عدم تمکین عام است.

ب: تمکین خاص

در تمکین خاص بر قراری رابطه خاص جنسی و زناشویی به صورت  متعارف مدنظر می باشد. و ناظر به اطاعت پذیری زن از مرد در مسائل جنسی به طور متعارف است. که در واقع تمکین جنسی است.

آیا مرد می تواند در دوران عقد الزام به تمکین همسر خویش را دادگاه مشهد بخواهد؟

از نظر وکیل خانواده در مشهد در قانون برای زوجه باکره حقی در نظر گرفته شده است که به آن حق حبس می گویند. به این معنا که زوجه باکره در مقام دفاع از دادخواست الزام به تمکین زوج، به دادگاه اعلام می کند که می خواهد از حق حبس خود استفاده کند و تا تمام مهریه به او پرداخت نشده است تمکین نمی کند. در مواردی که زوجه قبلا تمکین خاص کرد باشد نمی تواند به این حق استناد کند در این موارد قاضی رسیدگی کننده مکلف است که  دادخواست الزام به تمکین زوج را رد کند.

در چه مواردی زوجه می تواند از همسرخویش تمکین نکند؟

زوجه می تواند به استناد هریک از موارد ذیل از تمکین خودداری کند و دادگاه نمی تواند وی را ملزم به تمکین کند بنابراین استناد به هریک از موارد زیر می تواند به نوعی دفاعیات زوجه در مقابل زوج باشد

  • اگر زن در دوره عادت ماهانه یا دوره نفاس باشد می تواند از رابطه زناشویی با شوهر امتناع کند
  • مرد دچار امراض مقاربتی شده که بر طبق ماده ۱۱۲۷ قانون مدنی زن می تواند از تمکین خاص امتناع کند
  • استناد به حق حبس برای زوجه باکره به شرطی که قبلا تمکین نکرده باشد برای اطلاع از حق حبس وکیل مهریه در مشهد را کلیک کنید.
  • زن ثابت کند که بودن او در منزل شوهر موجب خوف ضرر بدنی، مالی و یا شرافتی برای زوجه است بنابراین اگر به واسطه ایراد ضرب و جرح عمدی و ایجاد محیطی نا امن برای زن در خانه، و همچنین اثبات موضوع در دادگاه کیفری صالح، حکم به الزام زن به تمکین صادر نمی‌شود
  • عدم تهیه مسکن و یا اثاث البیت متناسب با شان زوجه  توسط زوج

اجرای نکردن حکم الزام به تمکین توسط زوجه چه ضمانت اجرای دارد؟

حکم الزام به تمکین خاص زوجه که از دادگاه خانواده صادر و قطعی شده باشد، از موارد احکام اعلامی تلقی می‌شود، به این معنی که در صورت عدم اجرای حکم توسط زوجه، مشارالیها، اجبار به اجرای حکم نخواهد شد و زوج فقط می‌تواند از ضمانت اجرای این حکم به نفع خود استفاده کند و با تنظیم صورت جلسه ناشزه بودن زوجه به اثبات می رسد مهمترین ضمانت اجرا ها به شرح ذیل می باشد:

  • به همسر ناشزه نفقه جاریه تعلق نمی گیرد. بنابراین در صورتی که حکم عدم تمکین به نفع مرد صادر شود و دادگاه خانواده دستور الزام به تمکین به زوجه بدهد و زوجه بدون عذر موجه دستور دادگاه را اجرا نکند ناشزه محسوب شده و نتیجه این نشوز نیز عدم استحقاق دریافت نفقه می باشد
  • زوج می تواند دادخواست ازدواج مجدد به دادگاه خانواده ارائه دهد
  • در طلاق یک طرفه از ناحیه زوج  امکان عدم شرط تصنیف دارائی وجود دارد
  • برخلاف طلاق توافقی ، در صورت درخواست طلاق از ناحیه زوجه ، امکان صدور حکم به ضرر زوجه وجود دارد

آیا زوجه می تواند دادخواست الزام به تمکین زوج مطرح کند؟

عدم برقراری رابطه جنسی توسط مرد، نمی‌تواند موجبی برای الزام وی به تمکین از زن باشد، بلکه در این گونه موارد، با توجه به عسر و حرج ایجاد شده برای زن، وی می‌تواند با اثبات موضوع در دادگاه خانواده، درخواست صدور حکم طلاق نماید. بنابراین دادخواست الزام به تمکین مرد موضوعیت نداشته و قابل پذیرش در دادگاه خانواده نیست.

رویه دادگستری مشهد در رسیدگی به پرونده های تمکین

در شهرستان مشهد زوج یا وکیل او با دادن دادخواست الزام به تمکین زوجه  از طریق ثبت در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در دادگاه خانواده محل تنظیم سند ازدواج و یا محل اقامت زوجه دادخواست الزام به تمکین زوجه را مطرح کند. در این گونه دعاوی بهتر است ادله و مستندات لازم مبنی بر تهیه مقدمات تمکین از قبیل تهیه مسکن متناسب زوجه و اثاث البیت در حد وشان زوجه را تهیه کرده است.

پس از ثبت دادخواست پرونده به جهت رسیدگی به شعب دادگاه خانوداه شهید مطهری واقع در بلوار شفا ارجاع می گردد که پس از تعیین وقت رسیدگی ،طرفین یا وکلای آنها در جلسات دادرسی حضور ونسبت به ارائه دفاعیات اقدام می کنند ارجاع به کارشناسی جهت تایید مسکن و اثاث البیت در حد وشان زوجه از جمله قرارهای اصداری در دادگاه خانواده می باشد

مزایا مراجعه به وکیل متخصص  الزام به تمکین در مشهد

وکیل خانواده در مشهد به صورت تخصصی در دعاوی خانواده از جمله الزام به تمکین،  نفقه، طلاق توافقی ، اعسار از مهریه و ….. در دادگستری شهرستان مشهد مشاوره و وکالت می نماید.

نقش و عملکرد وکیل خانواده حرفه ای به صورت مستقیم و غیرمستقیم در نتیجه ای این نوع دعوای موثر می باشد و پیشنهاد می گردد برای کسب بهترین نتیجه در پرونده الزام به تمکین  قبل از هر گونه  اقدامی با وکیل متخصص الزام به تمکین در مشهد مشاوره نماید.

حق الوکاله و حق المشاوره  وکیل حرفه ای الزام به تمکین در مشهد

میزان حق الوکاله وکیل خانواده در مشهد با توجه اهمیت موضوع آن و همچنین ادله و مستندات طرفین  ومرجع رسیدگی  معمولا به صورت توافقی تعیین می گردد که از لحاظ قانونی و شرعی معتبر می باشد .

ایین نامه تعرفه حق الوکاله وکیل و حق المشاوره  مصوب 1398 مبلغ حق الوکاله وکیل الزام به تمکین در مشهد را بین 500 هزار توامن تا 25 میلیون تومان به صورت متغییر در نظرگرفته است.و حق المشاوره را بین 50 تا 500 هزار تومان بابت یک ساعت مشاوره در نظر گرفته است

شماره تلفن و دفتر وکالت وکیل الزام به تمکین در مشهد

برای مشاوره و اعلام وکالت در پرونده های کیفری ، حقوقی و خانواده شهرستان مشهد و سایر شهرستان ها ، می توانید با حضور در دفتر وکالت وکیل خانواده در مشهد به ادرس چهارراه فرامرز عباسی نرسیده به فرامرز 1 ، مجتمع بهارستان طبقه دوم از مشاوره وکیل متخصص  حقوقی استفاده نمود و در صورتی که  بعد مسافت و یا سایر عوامل مانع حضور شما می گردد از طریق شماره تلفن 09152055986 به صورت تلفنی، واتساپ و تلگرام با وکیل الزام به تمکین در مشهد در تماس باشید تا علاوه بر مشاوره در خصوص نحوی اعطای وکالت نیز توضیحات لازم ارائه گردد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 11 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس 09152055986