موسسه حقوقی مشهد وکیل کیفری در مشهد

وکیل جرم آدم ربایی در مشهد و گلبهار و چناران 09152055986

وکیل جرم آدم ربایی در مشهد

وکیل جرم آدم ربایی در مشهد :

ادم ربایی جرمی است که از قدیم الایام به عنوان جرم شدیدی با مجازات سنگین پیش بینی شده بود. این جرم در ماده621قانون مجازات اسلامی  پیش بینی شده است.

به موجب ماده 621 «هرکس به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگر به عنف یا تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگری شخصا یا توسط دگری شخصی را برباید یا مخفی کند به حبس از پنج تا پانزده سال محکوم خواهد شد.»

وکیل جرم آدم ربایی در مشهد 09152055986

عناصر و ارکان جرم آدم ربایی :

رفتار فیزیکی لازم برای تحقق این جرم ربودن است.همانطور که ربودن مال مستلزم نقل مکان کردن مال دیگری بدون رضایت وی می باشد برای تحقق جرم ادم ربایی نیز برخلاف جرم حبس کردن غیر قانونی باید شخص دیگری بدون رضایت خودش چه به طور پنهانی و چه به طور علنی جابجا شود.بنابراین بستن دره اتاق بر روی دیگری و یا همراه کردن دیگری با خود با میل و رضای وی ادم ربایی محسوب نمی شود.لیکن صرف رضایت اولیه کسی در سوار شدن به خودروی دیگری موجب عدم تحقق جرم آدم ربایی در صورتی که راننده برخلاف میل مسافر تغییر مسیر دهد نمی گردد.

وکیل جرم آدم ربایی در مشهد 09152055986

یا کسی به کودکی وانمود کند که از سوی پدرش ماموریت دارد تا وی را به خانه برساند و بدین ترتیب وی را با خود همراه سازد.همین حکم در مواردی جاری خواهد بود که فرد ربوده شده بنا به دلایلی مثل بیهوش یا در خواب بودن قادر به اعلام مخالفت نباشد.به تصریح ماده جرم موضوع ان تحقق می یابد.

اشتباه مرتکب در مورد هویت و ویژگی های فرد ربوده شده مثل اینکه وی قصد ربودن فرزند فرد ثروتمندی را جهت اخاذی از پدرش داشته باشد ولی به اشتباه فرزنده فرد فقیری را برباید.

مباشرت مجرم در ارتکاب آدم ربایی شرط نیست.وی ممکن است اینکار را همان طور که در ماده امده است توسط دیگری انجام دهد مثل اینکه صغیر غیر ممیز یا مجنونی را به ربودن کسی برانگیزد. و به مواردی مربوط  می شود که در انها سبب اقوای از مباشر است. موجب تخفیف در مجازات مرتکب خواهد شد.

وکیل جرم آدم ربایی در مشهد 09152055986

موارد تشدید مجازات آدم ربایی

در سه حالت مجازات شخص آدم ربا تشدید شده و میزان آن حداکثر مجازات یعنی پانزده سال حبس خواهد بود. این موارد بنا به تصریح قسمت اخیر ماده 621عبارت اند از:

وکیل جرم آدم ربایی در مشهد 09152055986

1-کمتر بودن سن مجنی علیه از پانزده سال تمام:

با توجه به اینکه کیفیت مشدده مبنای شرعی ندارد مراد از سال را باید سال شمسی دانست نه قمری دانست.به علاوه بنظر می رسد که علم مرتکب به سن مجنی علیه ضرورتی ندارد و این تشدید در هر حال بر او بار خواهد شد. وکیل جرم آدم ربایی در مشهد 09152055986

2-استفاده از وسیله نقلیه:

با توجه به اطلاق ماده وسیله نقیله اعم از وسیله نقلیه موتوری یا غیر موتوری می باشد،ولی شامل حیوانات مثل اسب نمی شود.همین طور اگر رباینده پس از ربایش فرد که جرمی انی است برای تغییر مکان شخص ربوده شده از وسیله نقلیه استفاده کند مشمول تشدید قرار نمی گردد مگر اینکه این اقدام و ربایش اولیه کاملا در ادامه یکدیگر باشندمثلا طفلی را از کنار مدرسه بغل کرده و پس از دقایقی وی را وارداتوموبیل نموده و بگریزد.

وکیل آدم ربایی در مشهد 09152055986

3-ورود آسیب جسمی یا حیثیتی به قربانی:

اسیب باید در نتیجه آدم ربایی  به قربانی وارد شود و به عبارت دیگر بین این دو رابطه سببیت موجود باشد.بنابراین هرگاه رباینده قربانی را به خانه دیگری در همان شهر ببرد و در اثر وقوع زلزله همه خانه های شهر ویران شده و قربانی نیز مجروح شود این تشدید بر رباینده بار نخواهد شد.

وکیل جرم آدم ربایی در مشهد 09152055986

منبع تخلیص مقاله و مطلب کتاب جرایم علیه اشخاص دکتر میرمحمد صادقی می باشد

برای اطلاع از سایر شرایط و همچنین  مشاوره  و وکالت در جرم آدم ربایی با وکیل آدم ربایی در مشهد 09152055986 در تماس باشید

1 دیدگاه

  1. آقای رضوانی

    مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

Leave A Comment

تماس 09152055986